Przejdź do głównej zawartości

Wambierzyce- na uboczu Gór Stołowych

Jest upał, to gdzie tu wyruszyć? Z cieniem i chłodem kojarzą mi się Góry Stołowe, ale w wakacje jest tam mnóstwo turystów. Czytałam, że w Radkowie czy Karłowie trudno znaleźć wolne miejsca parkingowe. Wybrałam Wambierzyce i to była dobra decyzja zwłaszcza, że blisko bazyliki znajduje się duży parking z dostępem do toalet, które jak później przeczytacie bardzo nam się przydały 😉 Ruszyliśmy szlakiem czerwonym, minęliśmy Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny 

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wambierzycach 

wyszliśmy ze wsi na piękne łąki z widokiem na Góry Stołowe. 

Widok z czerwonego szlaku

Dosyć stromym odcinkiem przez las 

Stromo, ale w nagrodę widoki :)

dotarliśmy do wsi Studzienno, gdzie przy drodze rosną wrzosy, poziomki i stoją krzyże

Wrzosy- idzie jesień

 Dalej weszliśmy na teren Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie zaczęły zza drzew wyłaniać się spore formacje skalne. 

Uroki Gór Stołowych

Skalny mur

Na skrzyżowaniu szlaków Skalne Grzyby weszliśmy na szlak niebieski prowadzący do Wambierzyc. Po drodze mijaliśmy wejście na bastion skalny Pielgrzymy.  Już byliśmy kiedyś na jego szczycie. Polecam Wam wejść, ponieważ jest tam punkt widokowy. My tym razem postanowiliśmy iść dalej w cieniu drzew i łagodnie w dół. Po wyjściu z lasu podziwialiśmy zabudowania, krzyż pokutny i bramę Skansenu Dawnych Sprzętów. 

Mogłabym tu zamieszkać ;)

Krzyż pokutny w Wambierzycach


Dotarliśmy na parking i ucieszyliśmy się z dostępu do chłodnej wody w toalecie :) Było gorąco, ale mimo to wycieczka się nam udała. Skały i cień drzew to był dobry pomysł (nie wspomnę o lodach już po całej wyprawie).

Przebieg szlaku:

Wambierzyce, parking przy ul. Noworudzkiej- czerwony szlak- Skalne Grzyby, skrzyżowanie szlaków- szlak niebieski- Wambierzyce, parking przy ul. Noworudzkiej

Długość: ok. 13 km

Czas: ok. 4 h

Poziom trudności: łatwy (jest jedno trudniejsze podejście, ale krótkie)

Mapa: tutaj

Ciekawe miejsca:

Wambierzyce- wieś w powiecie kłodzkim, nazywana polskim Jeruzalem. Założona została prawdopodobnie w XIII w. W centrum wsi znajduje się barokowa Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny- cel licznych pielgrzymek

Pielgrzym- bastion skalny o wysokości 672 m n.p.m. w Górach Stołowych z punktem widokowym na między innymi Wambierzyce

Krzyż pokutny w Wambierzycach przy ul. Wiejskiej- wyryty na krzyżu miecz związany jest z legendą o braciach Pannwitz, którzy stoczyli miedzy sobą walkę o względy hrabianki Vlasty Valeskiej, krewnej rodziny Reichenbachów właścicieli zamku w Ratnie Dolnym. Z zadanych sobie wzajemnie ran obaj bracia umierają, a hrabianka z rozpaczy popełnia samobójstwo. Wydarzenie to rodziny zmarłych upamiętniły stawiając kamienny krzyż.


Polecam w Górach Stołowych jeszcze jeden szlak: tutaj

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawe szlaki z Kamionek w Górach Sowich

 Dobrze mieć góry blisko domu. Po pracy można czasami wyjść na szlak, zwłaszcza, gdy dni są długie.  Zapraszam Was w Góry Sowie :) Przebieg szlaku: Kamionki, parking przy kościele pw. Anioła Stróża- szlak żółty- Stara Jodła- szlak niebieski, kierunek Rozdroże nad Kamionkami- Śpiewak- szlak czarny, kierunek Kamionki Czarny Rycerz- szlak zielony kierunek Kamionki Dolne- szlak żółty do kościoła pw. Anioła Stróża Długość szlaku: ok. 9 km Czas: ok. 2,5 h Poziom trudności: łatwy (z elementami wymagającymi uwagi na ścieżce sentymentalnej) Ciekawe miejsca: Kamionki- to malowniczo położona wieś u podnóża Gór Sowich Widok z żółtego szlaku z Kamionek Stara Jodła - polana w Górach Sowich, węzeł szlaków turystycznych, znajduje się tu drewniana wiata Śpiewak- wąski grzbiet zrównany na poziomie 680-700 m stanowiący zakończenie ramienia Wielkiej Sowy Ścieżka Sentymentalna- ścieżka prowadząca przez popularne w XIX w. miejsca, między innymi dawne punkty widokowe, formacje skalne, wyrobiska rud...

Dwie wieże nad Nową Rudą

  Dzisiaj przedstawiam Wam obowiązkowy szlak dla tych, co chcą poznać kwintesencję Sudetów Środkowych. Szlak widokowy, urokliwy, spokojny. Jaki? Przeczytajcie i wyruszycie w bajeczną drogę. Zabieram Was do Nowej Rudy, miasta leżącego na ziemi kłodzkiej, między Górami Sowimi, Bardzkimi, Stołowymi i Suchymi, a dokładnie na Wzgórza Włodzickie. Ze szlaku, którym będziemy szli, widać wszystkie wymienione pasma i jeszcze więcej. Ruszamy z parkingu przy Kościele św. Anny wzniesionym na Górze (647 m n.p.m.) pod nazwą tej samej. Barokowa świątynia wzniesiona została w XVII w., jako pątnicza kaplica, przy której, po jakimś czasie zaczęli zamieszkiwać pustelnicy. Już z tego miejsca rozpościera się niesamowita panorama Gór Stołowych, widać również Góry Bystrzyckie.  Widok przy kaplicy Św. Anny Wchodzimy na szlak zielony, po drodze zdobywamy wieżę widokową z 1911 r. wyremontowaną w 2014 r. Niebo jest zachmurzone, ale mimo wszystko widoczność dobra, podziwiamy wiosenny krajobraz. Wieża na G...

Spontaniczna podróż kamperem do Czech część 1.

W tym roku na urlop ruszyliśmy spontanicznie. Nie mieliśmy zaplanowanej dokładnej daty wyjazdu ani celu podróży. Stwierdziliśmy, że warunki atmosferyczne sprzyjają, więc wsiedliśmy do kampera i... W którą stronę jechać? Padło na Kudowę Zdrój, ale po drodze zrobiliśmy przystanek na spacer w Polanicy Zdroju. Rzeka Bystrzyca Dusznicka w Polanicy Zdroju Willa w Polanicy Przy okazji zjedliśmy obiad w Barze Mlecznym Przy Kominku. Polecam. Jedzenie smaczne i w przystępnej cenie. Z pełnymi brzuchami ruszyliśmy do Kudowy. Tam w pierwszej kolejności trafiliśmy do małego antykwariatu, gdzie zaczerpnęliśmy sporo wiedzy na temat szkła. Od jakiegoś czasu zajmujemy się sprzedażą staroci i rękodzieła (zapraszam do zakładki UPOMINKI  ), więc chętnie zaglądamy do sklepów, gdzie są przedmioty z duszą.  Lubimy retro :) Następnie przeszliśmy się po Ogrodzie Muzycznym, w którym umieszczone są pełnowymiarowe  atrapy instrumentów muzycznych. Dalej weszliśmy do ogromnego Parku Zdrojowego. Trafili...