Przejdź do głównej zawartości

Ścieżka przyrodniczo- historyczna w Piławie Dolnej


Bajeczna droga :)

Pojechaliśmy do Piławy Dolnej a to raptem "rzut kamieniem" od miejsca, gdzie mieszkamy. Lubię spojrzeć czasami na znane mi tereny od nieznanej strony ;) 

Piława Dolna to wieś o charakterze osiowym (długa i wąska) położona nad rzeką Piławą w pobliżu Gór Sowich. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1230 r. a historia terenu wiąże się z kilkoma majątkami, które wyznaczały różne części wsi. Charakterystycznymi zabytkami Piławy Dolnej są dwa kościoły: jeden zwany "białym", czyli kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej (z XVI w.) oraz drugi zwany "czerwonym"- Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (z XIX w.) 

Naszą wycieczkę zaczęliśmy obok stawów rybnych położonych przy głównej drodze między "białym" a "czerwonym" kościołem. W to miejsce można dojechać również autobusem miejskim z Dzierżoniowa, ponieważ jest tu przystanek autobusowy. My zajechaliśmy samochodem i zaparkowaliśmy na parkingu między stawami obok tablicy informującej o przebiegu naszej ścieżki przyrodniczo- historycznej. 

Tablica informacyjna między stawami w Piławie Dolnej

Staw w Piławie Dolnej

Do wyboru mieliśmy ruszyć w stronę zakładu kamieniarskiego lub w stronę domostw leżących za stawem. Wybraliśmy drugi wariant. Wąską drogą między wodą a domami mieszkalnymi doszliśmy do dwóch atrakcji zaplanowanych na trasie. Pierwsza to Czerwony Dwór- wybudowany pod koniec XVII w. jako rezydencja komisarza policji Peistera (ciekawe, bo teraz chyba często w tych okolicach przebywają policjanci, ponieważ obok dworu znajduje się areszt śledczy). W XVIII w. dwór został przebudowany na barokowy styl prawdopodobnie przez ród Seidlitz. Przed II wojną światową właścicielem rezydencji była rodzina Dierigów- właścicieli zakładów włókienniczych  w Bielawie. Dzisiaj część budynku należy do Gminy Wiejskiej Dzierżoniów, część to mieszkania prywatne.

Czerwony Dwór w Piławie Dolnej

Historia Czerwonego Dworu

 Dwór otaczają budynki gospodarcze oraz park ze stawem i tu znajduje się druga atrakcja naszego szlaku- pomnik Bitwy pod Dzierżoniowem. Jeszcze w 2017 r. pamiątka po rozegranej walce  16 sierpnia 1762 r. między wojskami pruskimi a austriackimi stała w miejscu starcia, czyli na Górze Rybaka. Ze względu na stworzenie w tych okolicach kamieniołomu pomnik został odnowiony i ustawiony w Piławie Dolnej na ul. Błotnistej. Jest teraz łatwiej dostępny i zawiera elementy amunicji i innych przedmiotów wydobytych z pola bitwy w czasie prac archeologicznych. O bitwie można przeczytać na ustawionej nieopodal tablicy. 

Artefakty Bitwy pod Dzierżoniowem

Pomnik bitwy pod Dzierżoniowem

Staw między Czerwonym Dworem a pomnikiem Bitwy pod Dzierżoniowem

Zadbane otoczenie

Historia Bitwy pod Dzierżoniowem

Po zapoznaniu się z historią dworu i pomnika ruszyliśmy dalej w stronę wspomnianego "czerwonego kościoła". Świątynia swoim rozmiarem robi wrażenie jakby sięgała nieba. 

Czerwony kościół w Piławie Dolnej

Historia kościoła

We wnętrzu znajduje się późnogotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem.  Za kościołem znajdują się pozostałości po cmentarzu ewangelickim. Niestety z nagrobków nic już nie zostało, może tylko fragmenty kamieni pokrytych bluszcze. Widać jednak wyznaczone przez drzewa alejki.

Fragment nagrobka na starym cmentarzu ewangelickim

Aleja na starym cmentarzu ewangelickim

Historia cmentarza

 Szlak poprowadził nas przez sam środek cmentarza a następnie na pola z widokiem na całe pasmo Gór Sowich oraz panoramę Piławy Dolnej i Dzierżoniowa. Po drodze trafiliśmy na tablice z ciekawostkami przyrodniczymi oraz na ławki, z których podziwiać można teren. 

Pola za cmentarzem

Miejsce postojowe obok ścieżki 


Wycieczkę tymi ścieżkami nie polecam w bardzo ciepłe dni, ponieważ trudno tu o cień. My dobrze trafiliśmy, bo był wiosenny wieczór i mogliśmy przy okazji sfotografować zachód słońca. Przez pola zrobiliśmy tak zwaną "pętlę" i wyszliśmy obok zakładu kamieniarskiego do głównej drogi i do miejsca gdzie zaparkowaliśmy.

Polecam wycieczkę rodzinom z dziećmi, ponieważ trasa nie jest trudna do tego urozmaicona tablicami i miejscami postojowymi.

Mapa:

Czas: ok. 2 h

Trasa: ok. 6 km

Poziom trudności: łatwy

Do zobaczenia na szlaku!


Komentarze

  1. Chyba dwa lata temu wiosną też szłam tą trasą ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Klasyka Rudaw Janowickich, czyli "Cycki Brygidy"

"Cycki Brygidy" Wyrastają dwa, obok siebie, wypukłe, prawie symetryczne. Wyglądają, jakby Karkonosz stworzył je dla żartu. Mowa o "Cyckach Brygidy", a dokładnie o Sokoliku (642 m n.p.m.) i Krzyżnej Górze. To dwa charakterystyczne szczyty w Rudawach Janowickich, w paśmie Gór Sokolich. Właśnie na nie się wybraliśmy w słoneczną, wrześniową niedzielę. Wiem, że to bardzo popularne miejsce, dlatego na szlak ruszyliśmy wcześnie rano.  Mieliśmy szczęście być na Sokoliku tylko we dwoje. To było wspaniałe: piękne widoki, cisza, spokój. Mogliśmy nacieszyć się tym miejscem. Przebieg szlaku: Trzcińsko, parking w pobliżu Szkoły Wspinaczki WSPINART- szlak niebieski- Pod Trzema Koronami- szlak zielony- Schronisko PTTK Szwajcarka- szlak czerwony- Husyckie Skały- Sokolik Duży- Husyckie Skały- szlak czarny- Krzyżna Góra- Husyckie Skały- szlak zielony- Schronisko PTTK Szwajcarka- Przełęcz Karpnicka- Rozdroże pod zamkiem Bolczów- szlak żółty- Janowice Wielkie- powrót do Trzcińska drogą ...

Ciekawe szlaki z Kamionek w Górach Sowich

 Dobrze mieć góry blisko domu. Po pracy można czasami wyjść na szlak, zwłaszcza, gdy dni są długie.  Zapraszam Was w Góry Sowie :) Przebieg szlaku: Kamionki, parking przy kościele pw. Anioła Stróża- szlak żółty- Stara Jodła- szlak niebieski, kierunek Rozdroże nad Kamionkami- Śpiewak- szlak czarny, kierunek Kamionki Czarny Rycerz- szlak zielony kierunek Kamionki Dolne- szlak żółty do kościoła pw. Anioła Stróża Długość szlaku: ok. 9 km Czas: ok. 2,5 h Poziom trudności: łatwy (z elementami wymagającymi uwagi na ścieżce sentymentalnej) Ciekawe miejsca: Kamionki- to malowniczo położona wieś u podnóża Gór Sowich Widok z żółtego szlaku z Kamionek Stara Jodła - polana w Górach Sowich, węzeł szlaków turystycznych, znajduje się tu drewniana wiata Śpiewak- wąski grzbiet zrównany na poziomie 680-700 m stanowiący zakończenie ramienia Wielkiej Sowy Ścieżka Sentymentalna- ścieżka prowadząca przez popularne w XIX w. miejsca, między innymi dawne punkty widokowe, formacje skalne, wyrobiska rud...

Dwie wieże nad Nową Rudą

  Dzisiaj przedstawiam Wam obowiązkowy szlak dla tych, co chcą poznać kwintesencję Sudetów Środkowych. Szlak widokowy, urokliwy, spokojny. Jaki? Przeczytajcie i wyruszycie w bajeczną drogę. Zabieram Was do Nowej Rudy, miasta leżącego na ziemi kłodzkiej, między Górami Sowimi, Bardzkimi, Stołowymi i Suchymi, a dokładnie na Wzgórza Włodzickie. Ze szlaku, którym będziemy szli, widać wszystkie wymienione pasma i jeszcze więcej. Ruszamy z parkingu przy Kościele św. Anny wzniesionym na Górze (647 m n.p.m.) pod nazwą tej samej. Barokowa świątynia wzniesiona została w XVII w., jako pątnicza kaplica, przy której, po jakimś czasie zaczęli zamieszkiwać pustelnicy. Już z tego miejsca rozpościera się niesamowita panorama Gór Stołowych, widać również Góry Bystrzyckie.  Widok przy kaplicy Św. Anny Wchodzimy na szlak zielony, po drodze zdobywamy wieżę widokową z 1911 r. wyremontowaną w 2014 r. Niebo jest zachmurzone, ale mimo wszystko widoczność dobra, podziwiamy wiosenny krajobraz. Wieża na G...