Przejdź do głównej zawartości

Z Eliską w Rychory

 Ostatnio wędrowaliśmy przez nieznane nam strony Karkonoszy, czyli przez pasmo Rychory. Szlak zaczęliśmy w małym, czeskim miasteczku Žacléř . Za zielonymi oznaczeniami kierowaliśmy się w stronę Drewnianej Doliny (Prekenny Dul), następnie przywitaliśmy się z Eliską, dokładniej z jej rzeźbą i wystawioną na jej pamiątkę wieżą widokową. 

Rzeźba przedstawiająca Królową Elżbietę

Królowa ma piękny widok przed sobą

Zacytuję fragmenty życiorysu Królowej Elżbiety widniejące na tablicy obok wieży:

"Królowa Ryksa Elżbieta urodziła się w 1288 r. jako córka polskiego króla Przemysława i szwedzkiej księżniczki Richenzy. Po przedwczesnej śmierci rodziców żyła jako porzucona sierota w Niemczech. W 1300 r. czeski król Wacław II, jeden z najbogatszych władców Europy, sięga po koronę polską. Swoje prawo chce wspierać małżeństwem dynastycznym z córką króla polskiego. Dwunastoletnia Richenza przychodzi na dwór praski (...) Po trzech latach (...) zaczyna najszczęśliwszy okres w jej dotychczasowym życiu: w 1303 r. (...) staje się małżonką króla i jest koronowana na królewnę czeska i polską. Z pomijanej księżniczki nagle staje się jedną z najbogatszych władczyń Europy. Zmieni swoje imię na wówczas modną Elżbietę. Zaszła w ciążę i pod swoim sercem nosi dziecko króla. Jest przekonana, ze to będzie syn- następny z rodu Przemyślidów.

Więc tu przed nami stoi (mowa o wspomnianej rzeźbie)- młoda, pełna oczekiwań. Patrząc symbolicznie wzruszona widokiem na Brame Lubawską, łączącą Czechy i Polskę. podobne symbole mają herby przy jej nogach. Jednym z nich jest znak królestwa czeskiego- szyld z lwem z dwoma ogonami, drugim znakiem królestwa polskiego- szyld z orłem.

Wacław II jednak w 1305 r. umiera i Elżbiecie nie urodzi się syn, ale córka Agnieszka. Po zamordowaniu ostatniego króla Przemyślidów Wacława III Elżbieta wyjdzie za jego następcę Rudolfa Habsburskiego- jednak również ten za niecały rok umiera. Dziewiętnastoletnia królewna wdowa otrzymuje od małżonków bogate zabezpieczenie- (...) miasta Hradec, Chrudium, Vysoke Myto, Policke i Jaromer. (...) Ryksa staje się jedną z najbogatszych w Królestwie.

Do Czech przychodzi nowa rządząca dynastia w osobie młodego króla Jana Luksemburskiego. W tym czasie Elżbieta znajduje swoją miłość życia- Henryka z Lipy, bardzo znaczącego arystokratę. (...) W Brnie oboje przeżywają dziesięć szczęśliwych lat, kiedy Henryk w roku 1329 umiera. Z Elżbietą nigdy się nie ożeni. Ta później swój czas poświęci dobrom kulturalnym  charytatywnym. W Brnie wznosi klasztor i pozyskuje dla niego rękopisy, które dziś należą do klejnotów czeskiej średniowiecznej literatury. Umiera w 1335 r. Jako królewna czeska i polska, która nawet później miała duży wpływ na politykę państwową, zapisała się Elżbieta Ryksa wyraźnie w historii czeskiej."

W tym miejscu oprócz pamiątek po Elisce znajdują się też betonowe bunkry z okresu II wojny światowej.



 Jeden z nich w okresie turystycznym jest udostępniony do zwiedzania. Elementy umocnień, szańce, niedokończone bunkry będą ciekawą nauką historii, zwłaszcza dla zainteresowanych tym tematem. Oczywiście zajrzałam do jednego otwartego bunkra, ale i tak myślałam o Elisce. Jej życiorys mnie zainteresował a do tego widoki z wieży były malownicze. 

Widok z wieży na G. Kamienne


W stronę G. Stołowych

Na naszym szlaku było jeszcze kilka atrakcji. Między innymi Dvorský les (1036 m n.p.m.)- szczyt porośnięty ciekawymi, powyginanymi drzewami. 

Dalej schronisko Rychorska Bouda z punktem widokowym na Śnieżkę.





 Od tego  schroniska w stronę miasteczka według mnie biegnie  jeden z najpiękniejszych szlaków w tej części Karkonoszy. Podziwialiśmy Śnieżkę, Czoło, Lasocki Grzbiet, dalej Rudawy Janowickie, Góry Kamienne, dojrzeliśmy zbiornik wodny Bukówka.




 Po drodze mijaliśmy górskie chaty, Vízovský kříž (przydrożny krzyż) oraz zabudowania dawnej wsi o nazwie Rychory. 




Ludzie mieszkają tu z dala od drogi, wysoko na zboczach. Zimą raczej nie mają łatwo, ale spokojnie i pięknie. Zobaczyliśmy jeszcze strome stoki narciarskie, dalej stojący na skale spory zamek (pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1334 r.).  


Nie jest udostępniony do zwiedzania, szkoda, bo prezentuje się bardzo ciekawie. Od zamku do miejsca parkingowego w mieście dzieliło nas kilka minut drogi.


Centrum Žacléř

Przebieg szlaku:

Žacléř miasto- szlak zielony- wieża widokowa Eliska- szlak czerwony- Kutna, rozwidlenie szlaków- szlak żółty- Rychorska bouda- powrót do Kutnej- szlak zielony- Vízovský kříž- szlak niebieski- Žacléř miasto

Długość: 17 km

Czas: 5:30 

Poziom trudności: średni

Mapa: TUTAJ

Do zobaczenia na szlaku!

Komentarze

  1. Wspaniała trasa! Zapisuję pomysł na listę i chętnie tam pojadę. W tym regionie Karkonoszy nigdy nie byłam :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Klasyka Rudaw Janowickich, czyli "Cycki Brygidy"

"Cycki Brygidy" Wyrastają dwa, obok siebie, wypukłe, prawie symetryczne. Wyglądają, jakby Karkonosz stworzył je dla żartu. Mowa o "Cyckach Brygidy", a dokładnie o Sokoliku (642 m n.p.m.) i Krzyżnej Górze. To dwa charakterystyczne szczyty w Rudawach Janowickich, w paśmie Gór Sokolich. Właśnie na nie się wybraliśmy w słoneczną, wrześniową niedzielę. Wiem, że to bardzo popularne miejsce, dlatego na szlak ruszyliśmy wcześnie rano.  Mieliśmy szczęście być na Sokoliku tylko we dwoje. To było wspaniałe: piękne widoki, cisza, spokój. Mogliśmy nacieszyć się tym miejscem. Przebieg szlaku: Trzcińsko, parking w pobliżu Szkoły Wspinaczki WSPINART- szlak niebieski- Pod Trzema Koronami- szlak zielony- Schronisko PTTK Szwajcarka- szlak czerwony- Husyckie Skały- Sokolik Duży- Husyckie Skały- szlak czarny- Krzyżna Góra- Husyckie Skały- szlak zielony- Schronisko PTTK Szwajcarka- Przełęcz Karpnicka- Rozdroże pod zamkiem Bolczów- szlak żółty- Janowice Wielkie- powrót do Trzcińska drogą ...

Ciekawe szlaki z Kamionek w Górach Sowich

 Dobrze mieć góry blisko domu. Po pracy można czasami wyjść na szlak, zwłaszcza, gdy dni są długie.  Zapraszam Was w Góry Sowie :) Przebieg szlaku: Kamionki, parking przy kościele pw. Anioła Stróża- szlak żółty- Stara Jodła- szlak niebieski, kierunek Rozdroże nad Kamionkami- Śpiewak- szlak czarny, kierunek Kamionki Czarny Rycerz- szlak zielony kierunek Kamionki Dolne- szlak żółty do kościoła pw. Anioła Stróża Długość szlaku: ok. 9 km Czas: ok. 2,5 h Poziom trudności: łatwy (z elementami wymagającymi uwagi na ścieżce sentymentalnej) Ciekawe miejsca: Kamionki- to malowniczo położona wieś u podnóża Gór Sowich Widok z żółtego szlaku z Kamionek Stara Jodła - polana w Górach Sowich, węzeł szlaków turystycznych, znajduje się tu drewniana wiata Śpiewak- wąski grzbiet zrównany na poziomie 680-700 m stanowiący zakończenie ramienia Wielkiej Sowy Ścieżka Sentymentalna- ścieżka prowadząca przez popularne w XIX w. miejsca, między innymi dawne punkty widokowe, formacje skalne, wyrobiska rud...

Dwie wieże nad Nową Rudą

  Dzisiaj przedstawiam Wam obowiązkowy szlak dla tych, co chcą poznać kwintesencję Sudetów Środkowych. Szlak widokowy, urokliwy, spokojny. Jaki? Przeczytajcie i wyruszycie w bajeczną drogę. Zabieram Was do Nowej Rudy, miasta leżącego na ziemi kłodzkiej, między Górami Sowimi, Bardzkimi, Stołowymi i Suchymi, a dokładnie na Wzgórza Włodzickie. Ze szlaku, którym będziemy szli, widać wszystkie wymienione pasma i jeszcze więcej. Ruszamy z parkingu przy Kościele św. Anny wzniesionym na Górze (647 m n.p.m.) pod nazwą tej samej. Barokowa świątynia wzniesiona została w XVII w., jako pątnicza kaplica, przy której, po jakimś czasie zaczęli zamieszkiwać pustelnicy. Już z tego miejsca rozpościera się niesamowita panorama Gór Stołowych, widać również Góry Bystrzyckie.  Widok przy kaplicy Św. Anny Wchodzimy na szlak zielony, po drodze zdobywamy wieżę widokową z 1911 r. wyremontowaną w 2014 r. Niebo jest zachmurzone, ale mimo wszystko widoczność dobra, podziwiamy wiosenny krajobraz. Wieża na G...