Ostatnio wędrowaliśmy przez nieznane nam strony Karkonoszy, czyli przez pasmo Rychory. Szlak zaczęliśmy w małym, czeskim miasteczku Žacléř . Za zielonymi oznaczeniami kierowaliśmy się w stronę Drewnianej Doliny (Prekenny Dul), następnie przywitaliśmy się z Eliską, dokładniej z jej rzeźbą i wystawioną na jej pamiątkę wieżą widokową.
![]() |
Rzeźba przedstawiająca Królową Elżbietę |
![]() |
Królowa ma piękny widok przed sobą |
Zacytuję fragmenty życiorysu Królowej Elżbiety widniejące na tablicy obok wieży:
"Królowa Ryksa Elżbieta urodziła się w 1288 r. jako córka polskiego króla Przemysława i szwedzkiej księżniczki Richenzy. Po przedwczesnej śmierci rodziców żyła jako porzucona sierota w Niemczech. W 1300 r. czeski król Wacław II, jeden z najbogatszych władców Europy, sięga po koronę polską. Swoje prawo chce wspierać małżeństwem dynastycznym z córką króla polskiego. Dwunastoletnia Richenza przychodzi na dwór praski (...) Po trzech latach (...) zaczyna najszczęśliwszy okres w jej dotychczasowym życiu: w 1303 r. (...) staje się małżonką króla i jest koronowana na królewnę czeska i polską. Z pomijanej księżniczki nagle staje się jedną z najbogatszych władczyń Europy. Zmieni swoje imię na wówczas modną Elżbietę. Zaszła w ciążę i pod swoim sercem nosi dziecko króla. Jest przekonana, ze to będzie syn- następny z rodu Przemyślidów.
Więc tu przed nami stoi (mowa o wspomnianej rzeźbie)- młoda, pełna oczekiwań. Patrząc symbolicznie wzruszona widokiem na Brame Lubawską, łączącą Czechy i Polskę. podobne symbole mają herby przy jej nogach. Jednym z nich jest znak królestwa czeskiego- szyld z lwem z dwoma ogonami, drugim znakiem królestwa polskiego- szyld z orłem.
Wacław II jednak w 1305 r. umiera i Elżbiecie nie urodzi się syn, ale córka Agnieszka. Po zamordowaniu ostatniego króla Przemyślidów Wacława III Elżbieta wyjdzie za jego następcę Rudolfa Habsburskiego- jednak również ten za niecały rok umiera. Dziewiętnastoletnia królewna wdowa otrzymuje od małżonków bogate zabezpieczenie- (...) miasta Hradec, Chrudium, Vysoke Myto, Policke i Jaromer. (...) Ryksa staje się jedną z najbogatszych w Królestwie.
Do Czech przychodzi nowa rządząca dynastia w osobie młodego króla Jana Luksemburskiego. W tym czasie Elżbieta znajduje swoją miłość życia- Henryka z Lipy, bardzo znaczącego arystokratę. (...) W Brnie oboje przeżywają dziesięć szczęśliwych lat, kiedy Henryk w roku 1329 umiera. Z Elżbietą nigdy się nie ożeni. Ta później swój czas poświęci dobrom kulturalnym charytatywnym. W Brnie wznosi klasztor i pozyskuje dla niego rękopisy, które dziś należą do klejnotów czeskiej średniowiecznej literatury. Umiera w 1335 r. Jako królewna czeska i polska, która nawet później miała duży wpływ na politykę państwową, zapisała się Elżbieta Ryksa wyraźnie w historii czeskiej."
W tym miejscu oprócz pamiątek po Elisce znajdują się też betonowe bunkry z okresu II wojny światowej.
Jeden z nich w okresie turystycznym jest udostępniony do zwiedzania. Elementy umocnień, szańce, niedokończone bunkry będą ciekawą nauką historii, zwłaszcza dla zainteresowanych tym tematem. Oczywiście zajrzałam do jednego otwartego bunkra, ale i tak myślałam o Elisce. Jej życiorys mnie zainteresował a do tego widoki z wieży były malownicze.
![]() |
Widok z wieży na G. Kamienne |
![]() |
W stronę G. Stołowych |
Na naszym szlaku było jeszcze kilka atrakcji. Między innymi Dvorský les (1036 m n.p.m.)- szczyt porośnięty ciekawymi, powyginanymi drzewami.
Dalej schronisko Rychorska Bouda z punktem widokowym na Śnieżkę.
Od tego schroniska w stronę miasteczka według mnie biegnie jeden z najpiękniejszych szlaków w tej części Karkonoszy. Podziwialiśmy Śnieżkę, Czoło, Lasocki Grzbiet, dalej Rudawy Janowickie, Góry Kamienne, dojrzeliśmy zbiornik wodny Bukówka.
Po drodze mijaliśmy górskie chaty, Vízovský kříž (przydrożny krzyż) oraz zabudowania dawnej wsi o nazwie Rychory.
Ludzie mieszkają tu z dala od drogi, wysoko na zboczach. Zimą raczej nie mają łatwo, ale spokojnie i pięknie. Zobaczyliśmy jeszcze strome stoki narciarskie, dalej stojący na skale spory zamek (pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1334 r.).
Nie jest udostępniony do zwiedzania, szkoda, bo prezentuje się bardzo ciekawie. Od zamku do miejsca parkingowego w mieście dzieliło nas kilka minut drogi.
![]() |
Centrum Žacléř |
Przebieg szlaku:
Žacléř miasto- szlak zielony- wieża widokowa Eliska- szlak czerwony- Kutna, rozwidlenie szlaków- szlak żółty- Rychorska bouda- powrót do Kutnej- szlak zielony- Vízovský kříž- szlak niebieski- Žacléř miasto
Długość: 17 km
Czas: 5:30
Poziom trudności: średni
Mapa: TUTAJ
Do zobaczenia na szlaku!
Wspaniała trasa! Zapisuję pomysł na listę i chętnie tam pojadę. W tym regionie Karkonoszy nigdy nie byłam :)
OdpowiedzUsuń