Przejdź do głównej zawartości

Przez Pańską Górę do wieży widokowej w Górach Orlickich

 Góry Orlickie, to mało nam znane pasmo w Sudetach Środkowych. Niewiedzę postanowiliśmy nadrobić, zwłaszcza, że rok temu mięliśmy okazję podziwiać panoramy tych gór ze Wzgórz Lewińskich (opis TUTAJ ). Tym razem naszą wyprawę rozpoczęliśmy w okolicy Przełęczy Polskie Wrota przy drodze krajowej nr 8 na wysokości zjazdu do wsi Zielone Ludowe. 

Początek naszej drogi

Widok z Autostrady Sudeckiej

Był wczesny poranek i na szlaku towarzyszył nam ptasi koncert. Przyjemną ścieżką oznaczoną kolorem żółtym dotarliśmy do Koziej Hali przy Autostradzie Sudeckiej. Po drodze obserwowaliśmy w dużych ilościach ślady jeleni- chyba nie bez przyczyny  nieopodal znajduje się szczyt o nazwie Jeleń (800 m n.p.m.). Niestety samego zwierzęcia nie spotkaliśmy. Autostradą szliśmy tylko przez chwilę, by dalej wejść do lasu na szlak czarny. Odcinek ten jest bardzo urokliwy i skrywa tajemnice chociażby w postaci kamiennych ruin i porzuconych damskich trzewików z lat 40 XX w. W miejscu oznaczonym tablicą Pańska Góra, wschód rozpoczął się nam widokowy etap wędrówki. Od kilku turystów słyszałam kiedyś, że to wyjątkowe miejsce. Przyznam, że coś tu jest, co może zauroczyć, dlatego postanowiliśmy nacieszyć się tą okolicą i oczywiście tradycyjnie wypić tak zwaną przez nas "kawę z widokiem";) 

Pańska Góra, wschód

Widoki z Pańskiej Góry



Pańska Góra, zachód

Kofeina otworzyła nam oczy i dostrzegliśmy między drzewami nasz cel wędrówki, czyli wieżę widokową na Feistův kopec. Pobudzeni szybko do niej dotarliśmy, a na jej szczycie czekał na nas ospały gołąb. Chyba też potrzebował kawy, ale nasz termos był już pusty. 

Wieża widokowa, Feistův kopec

Śpioch :)

Widoki z wieży



Na wieży spędziliśmy dłuższą chwilę, ponieważ zapoznawaliśmy się z terenem. Okolice nam mało znane, więc to nadrabialiśmy. Przy lepszej pogodzie z wieży dostrzec można Śnieżkę. Bardzo dobrze widoczne są Góry Stołowe. Po zrobieniu serii zdjęć z gołębiem Śpiochem zeszliśmy z wieży i tup, tup do wsi Jerzykowice Małe. Jest to stara (pierwsze wzmianki z 1477 r.) i niestety zanikająca miejscowość położona między Wzgórzami Lewińskimi a Górami Orlickimi. Prowadzi do niej jedynie droga gruntowa. Zauroczyły nas tu widoki, sielskość i piękne konie.

W stronę Jerzykowic Małych

Mieszkańcy Jerzykowic Małych

 Kawałek dalej doszliśmy do kolejnej wsi- Jawornica. Ta jest również opustoszała, bardziej ukryta miedzy wzgórzami. Jej nazwa nawiązuje do słowiańskiego słowa "javor". Przy szlaku, zaraz nad potokiem Jaworniczka, znajduje się zabytkowa kaplica z VIII w. Zajrzeliśmy do niej przez mały otwór w drzwiach i zaskoczył nas niesamowity widok. W tak malutkiej budowli, bez większych okien, w środku było bardzo jasno, tak świetliście.

Kaplica w Jawornicy

Cudowna kapliczka


Prawdopodobnie dawny młyn w Jawornicy

 Przy kapliczce zeszliśmy na drogę gruntową, przy której ostało się kilka domów, ale widoczne są też pozostałości po dawnych zabudowaniach, dalej nawet sporych rozmiarów budynek, który mógł być kiedyś młynem. Ze wsi wyszliśmy na widokowe łąki i dalej na parking.

Moje ulubione łąki :)

Jeszcze widok na Gomole


Polecam Wam taką wyprawę, może też spotkacie różne dziwy ;)

Przebieg szlaku:

Przełęcz Polskie Wrota- szlak żółty- Rozdroże pod Kozią Halą- szlak czarny- Pańska Góra, zachód- szlak zielony- Feistův kopec, wieża widokowa- powrót zielonym do Pańskiej Góry, zachód- szlak czarny- Jerzykowice Małe- szlak żółty- Przełęcz Pańskie Wrota

Długość: ok. 13 km

Czas: 4 h

Poziom trudności: łatwy

Mapa: TUTAJ

Do zobaczenia na szlaku!

Komentarze

  1. Na pewno tam się wybiorę, dzięki za pomysł 😉

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Klasyka Rudaw Janowickich, czyli "Cycki Brygidy"

"Cycki Brygidy" Wyrastają dwa, obok siebie, wypukłe, prawie symetryczne. Wyglądają, jakby Karkonosz stworzył je dla żartu. Mowa o "Cyckach Brygidy", a dokładnie o Sokoliku (642 m n.p.m.) i Krzyżnej Górze. To dwa charakterystyczne szczyty w Rudawach Janowickich, w paśmie Gór Sokolich. Właśnie na nie się wybraliśmy w słoneczną, wrześniową niedzielę. Wiem, że to bardzo popularne miejsce, dlatego na szlak ruszyliśmy wcześnie rano.  Mieliśmy szczęście być na Sokoliku tylko we dwoje. To było wspaniałe: piękne widoki, cisza, spokój. Mogliśmy nacieszyć się tym miejscem. Przebieg szlaku: Trzcińsko, parking w pobliżu Szkoły Wspinaczki WSPINART- szlak niebieski- Pod Trzema Koronami- szlak zielony- Schronisko PTTK Szwajcarka- szlak czerwony- Husyckie Skały- Sokolik Duży- Husyckie Skały- szlak czarny- Krzyżna Góra- Husyckie Skały- szlak zielony- Schronisko PTTK Szwajcarka- Przełęcz Karpnicka- Rozdroże pod zamkiem Bolczów- szlak żółty- Janowice Wielkie- powrót do Trzcińska drogą ...

Ciekawe szlaki z Kamionek w Górach Sowich

 Dobrze mieć góry blisko domu. Po pracy można czasami wyjść na szlak, zwłaszcza, gdy dni są długie.  Zapraszam Was w Góry Sowie :) Przebieg szlaku: Kamionki, parking przy kościele pw. Anioła Stróża- szlak żółty- Stara Jodła- szlak niebieski, kierunek Rozdroże nad Kamionkami- Śpiewak- szlak czarny, kierunek Kamionki Czarny Rycerz- szlak zielony kierunek Kamionki Dolne- szlak żółty do kościoła pw. Anioła Stróża Długość szlaku: ok. 9 km Czas: ok. 2,5 h Poziom trudności: łatwy (z elementami wymagającymi uwagi na ścieżce sentymentalnej) Ciekawe miejsca: Kamionki- to malowniczo położona wieś u podnóża Gór Sowich Widok z żółtego szlaku z Kamionek Stara Jodła - polana w Górach Sowich, węzeł szlaków turystycznych, znajduje się tu drewniana wiata Śpiewak- wąski grzbiet zrównany na poziomie 680-700 m stanowiący zakończenie ramienia Wielkiej Sowy Ścieżka Sentymentalna- ścieżka prowadząca przez popularne w XIX w. miejsca, między innymi dawne punkty widokowe, formacje skalne, wyrobiska rud...

Dwie wieże nad Nową Rudą

  Dzisiaj przedstawiam Wam obowiązkowy szlak dla tych, co chcą poznać kwintesencję Sudetów Środkowych. Szlak widokowy, urokliwy, spokojny. Jaki? Przeczytajcie i wyruszycie w bajeczną drogę. Zabieram Was do Nowej Rudy, miasta leżącego na ziemi kłodzkiej, między Górami Sowimi, Bardzkimi, Stołowymi i Suchymi, a dokładnie na Wzgórza Włodzickie. Ze szlaku, którym będziemy szli, widać wszystkie wymienione pasma i jeszcze więcej. Ruszamy z parkingu przy Kościele św. Anny wzniesionym na Górze (647 m n.p.m.) pod nazwą tej samej. Barokowa świątynia wzniesiona została w XVII w., jako pątnicza kaplica, przy której, po jakimś czasie zaczęli zamieszkiwać pustelnicy. Już z tego miejsca rozpościera się niesamowita panorama Gór Stołowych, widać również Góry Bystrzyckie.  Widok przy kaplicy Św. Anny Wchodzimy na szlak zielony, po drodze zdobywamy wieżę widokową z 1911 r. wyremontowaną w 2014 r. Niebo jest zachmurzone, ale mimo wszystko widoczność dobra, podziwiamy wiosenny krajobraz. Wieża na G...