Przejdź do głównej zawartości

Ze szczęściem na Trójgarb

Wieża widokowa na Trójgarbie

 Nie chciało mi się wstać z łóżka. Zmotywowała mnie siostra podsuwając pomysł na wspólny wypad.  Tylko gdzie? Padło na Trójgarb (778 m n.p.m.). Okazało się, że nie szliśmy nigdy na ten szczyt ze Strugi. Był już późny, piękny i słoneczny ranek. Tym razem miałam okazję zobaczyć Strugę, o której pisałam TUTAJ, w całej okazałości. Zaparkowaliśmy samochód niedaleko pałacu i szlakiem niebieskim skierowaliśmy się na południowy zachód. Znak wskazywał, że przed nami na szczyt Trójgarb to 2 godziny i 20 minut drogi. Oczywiście nie jesteśmy mięczakami ;) i zrobimy to szybciej, bo inaczej będziemy wracać po zmierzchu, a zapomnieliśmy latarek (pakowaliśmy się w pośpiechu). Na szlaku za Strugą ukazały nam się ciekawe widoki na Chełmiec, Góry Sowie, Książański Park Krajobrazowy z widoczną wieżą zamku. Dosyć szybko dotarliśmy na szczyt Węgielnik (621 m n.p.m.), z którego między drzewami widać było wieś Stare Bogaczowice. Dalej idąc ośnieżonym lasem minęliśmy szczyt Modrzewiec (602 m n.p.m.), następnie Lubomińskie Siodło (640 m n.p.m.) i dosyć stromą drogą nadal za niebieskimi oznaczeniami dotarliśmy pod wieżę widokową na Trójgarbie. Już z parteru ujrzeliśmy Śnieżkę i pasmo Karkonoszy. Trafiliśmy na bardzo dobrą widoczność. Inni turyści mówili, że dawno nie było tu tak pięknie. Mieliśmy szczęście. Nawet, jak byłam tu pierwszy raz, to wszystko dookoła było zamglone.  Ze szczytu wieży mogliśmy podziwiać Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie, fragment Gór Kamiennych, Karkonosze, Rudawy Janowickie, fragment Gór Izerskich, Góry Kaczawskie, Pogórze Wałbrzyskie i Masyw Ślęży.

Już nie będę Was zanudzać. Droga powrotna ze szczytu do Strugi widoczna jest na mapie poniżej oraz rozpisana w przebiegu szlaku. Dodam tylko, że jeden z Nas stwierdził, że pobiegnie jeszcze czerwonym szlakiem na Jagodnik (619 m n.p.m.) i tak też zrobił. W ekspresowym tempie, jak na uczestnika Sudeckiej Żylety przystało.

Przebieg szlaku:

Struga, okolice pałacu- szlak niebieski- Trójgarb (778 m n.p.m.)- szlak żółty- rozejście Przy Czereśni- szlak niebieski- Rozdroże pod Czernicą- szlak czerwony- Pod Mrowicą- szlak żółty- Struga, okolice pałacu

Długość: ok. 15 km

Czas: ok. 5 h

Poziom trudności: średni, miejscami stromo 

Mapa: TUTAJ

Szczypta informacji:

Trójgarb- wzniesienie o trzech wierzchołkach w Górach Wałbrzyskich, pod koniec XIX w. na szczycie zbudowano wieżę widokową, którą po II wojnie światowej rozebrano. Nowa wieża wybudowana została w 2018 r., co rozsławiło ten rejon Gór Wałbrzyskich i sam szczyt stał się bardziej popularny wśród turystów. Na szczycie spotykają się wszystkie obowiązujące kolory szlaków turystycznych (niebieski, żółty, zielony, czerwony i czarny).

Uwaga! Nie bierzcie z Nas przykładu i zwłaszcza zimą pakujcie do plecaka latarki. Trzeba też być wyposażonym w raczki, pomocne są kijki.

Chełmiec w słońcu

Widok na Góry Sowie

W stronę Starych Bogaczowic z okolic Węgielnika

Węgielnik

Trójgarb

Góry Wałbrzyskie z wieży na Trójgarbie


Śnieżka

Żółty (z raczej biały;) szlak z Trójgarbu

Spojrzenie na Trójgarb w drodze powrotnej

Sporo miejsc widokowych na szlaku

Formacje skalne. Chyba zlepieńce??? Jeśli nie, to proszę mnie poprawić

Bajeczna droga do Strugi :)

Chełmiec o zachodzie słońca

Pałac w Strudze, dla mnie cudo

Polecam Wam ten widokowy i urozmaicony szlak ze Strugi na Trójgarb. Mieliśmy tu szczęście: piękne widoki i zdążyliśmy wrócić przed zachodem słońca :) 

Struga w słońcu jeszcze piękniejsza, zauroczyła mnie ta wieś :)

Do zobaczenia na szlaku!

P S

Droga Siostro, dziękuję za motywację i towarzystwo :)

Komentarze

  1. Oj piękna pogoda była w zeszły weekend, super, że siostra Cię zmotywowała :D Muszę powrócić na Trójgarb.. może jeszcze zimą się uda..

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Klasyka Rudaw Janowickich, czyli "Cycki Brygidy"

"Cycki Brygidy" Wyrastają dwa, obok siebie, wypukłe, prawie symetryczne. Wyglądają, jakby Karkonosz stworzył je dla żartu. Mowa o "Cyckach Brygidy", a dokładnie o Sokoliku (642 m n.p.m.) i Krzyżnej Górze. To dwa charakterystyczne szczyty w Rudawach Janowickich, w paśmie Gór Sokolich. Właśnie na nie się wybraliśmy w słoneczną, wrześniową niedzielę. Wiem, że to bardzo popularne miejsce, dlatego na szlak ruszyliśmy wcześnie rano.  Mieliśmy szczęście być na Sokoliku tylko we dwoje. To było wspaniałe: piękne widoki, cisza, spokój. Mogliśmy nacieszyć się tym miejscem. Przebieg szlaku: Trzcińsko, parking w pobliżu Szkoły Wspinaczki WSPINART- szlak niebieski- Pod Trzema Koronami- szlak zielony- Schronisko PTTK Szwajcarka- szlak czerwony- Husyckie Skały- Sokolik Duży- Husyckie Skały- szlak czarny- Krzyżna Góra- Husyckie Skały- szlak zielony- Schronisko PTTK Szwajcarka- Przełęcz Karpnicka- Rozdroże pod zamkiem Bolczów- szlak żółty- Janowice Wielkie- powrót do Trzcińska drogą ...

Ciekawe szlaki z Kamionek w Górach Sowich

 Dobrze mieć góry blisko domu. Po pracy można czasami wyjść na szlak, zwłaszcza, gdy dni są długie.  Zapraszam Was w Góry Sowie :) Przebieg szlaku: Kamionki, parking przy kościele pw. Anioła Stróża- szlak żółty- Stara Jodła- szlak niebieski, kierunek Rozdroże nad Kamionkami- Śpiewak- szlak czarny, kierunek Kamionki Czarny Rycerz- szlak zielony kierunek Kamionki Dolne- szlak żółty do kościoła pw. Anioła Stróża Długość szlaku: ok. 9 km Czas: ok. 2,5 h Poziom trudności: łatwy (z elementami wymagającymi uwagi na ścieżce sentymentalnej) Ciekawe miejsca: Kamionki- to malowniczo położona wieś u podnóża Gór Sowich Widok z żółtego szlaku z Kamionek Stara Jodła - polana w Górach Sowich, węzeł szlaków turystycznych, znajduje się tu drewniana wiata Śpiewak- wąski grzbiet zrównany na poziomie 680-700 m stanowiący zakończenie ramienia Wielkiej Sowy Ścieżka Sentymentalna- ścieżka prowadząca przez popularne w XIX w. miejsca, między innymi dawne punkty widokowe, formacje skalne, wyrobiska rud...

Dwie wieże nad Nową Rudą

  Dzisiaj przedstawiam Wam obowiązkowy szlak dla tych, co chcą poznać kwintesencję Sudetów Środkowych. Szlak widokowy, urokliwy, spokojny. Jaki? Przeczytajcie i wyruszycie w bajeczną drogę. Zabieram Was do Nowej Rudy, miasta leżącego na ziemi kłodzkiej, między Górami Sowimi, Bardzkimi, Stołowymi i Suchymi, a dokładnie na Wzgórza Włodzickie. Ze szlaku, którym będziemy szli, widać wszystkie wymienione pasma i jeszcze więcej. Ruszamy z parkingu przy Kościele św. Anny wzniesionym na Górze (647 m n.p.m.) pod nazwą tej samej. Barokowa świątynia wzniesiona została w XVII w., jako pątnicza kaplica, przy której, po jakimś czasie zaczęli zamieszkiwać pustelnicy. Już z tego miejsca rozpościera się niesamowita panorama Gór Stołowych, widać również Góry Bystrzyckie.  Widok przy kaplicy Św. Anny Wchodzimy na szlak zielony, po drodze zdobywamy wieżę widokową z 1911 r. wyremontowaną w 2014 r. Niebo jest zachmurzone, ale mimo wszystko widoczność dobra, podziwiamy wiosenny krajobraz. Wieża na G...