Przejdź do głównej zawartości

Najpiękniejszy szlak do Jeziorka Daisy

Jeziorko Daisy to malowniczo położony zbiornik wodny leżący na terenie Rezerwatu Przyrody w Książańskim Parku Krajobrazowym. W XIX w. wydobywano i wypalano tu wapień.  Po zakończeniu działalności kopalni księżna Daisy von Pless zaaranżowała w jednym z wapienników miejsce wypoczynku. Podobno lubiła wraz z synami organizować tu pikniki. Niestety dzisiaj po dawnej sali biesiadnej pozostały ruiny. Co jakiś czas odwiedzam te strony i niestety coraz smutniej wyglądają.
Do jeziorka dotrzeć można między innymi z Lubiechowa niebieskim lub zielonym szlakiem, z Witoszowa Górnego niebieskim szlakiem lub z Pogorzały- zielonym.
My w planach mieliśmy przejść się tym ostatnim. Po raz kolejny jednak dochodzę do wniosku, że to właśnie droga jest celem. Samo Jeziorko Daisy jest mi znane, jednak odkryłam do niego przez przypadek piękny szlak. Zajechaliśmy do Pogorzały, by z tej malowniczej miejscowości ruszyć zielonym szlakiem. Wieś jednak zaproponowała nam inną drogę oznaczoną kuszącymi drogowskazami.

Ciekawe miejsca w Pogorzale

Zaciekawił nas dawny cmentarz. Jakiś czas temu mieszkańcy Pogorzały oczyścili to miejsce, jednak ponownie zarosło. Tak, jak kiedyś wspominałam, cmentarze to źródło informacji o regionie. Sądząc po jakości zrujnowanych nagrobków, wieś nie należała do biednych. Dowiedziałam się, że ocalał miedzy innymi nagrobek rodziny, która prowadziła w przedwojennej Pogorzale gospodę i masarnię. Lubię odtwarzać historię, nie wiem tylko, czy macie ochotę na czytanie tego, co odnajduję o miejscach, które zwiedzam. Dajcie znać w komentarzach, czy mam umieszczać tu opisy historyczne.

Rodzina Langerów, właścicieli gospody i masarni w przedwojennej Pogorzale


Fragmenty nagrobków na cmentarzu w Pogorzale


Mijaliśmy malowniczą winnicę. Nie trzeba jechać do Toskanii. Wystarczy ruszyć do Pogorzały na Dolnym Śląsku :)

Widok z polnej drogi na winnice w Pogorzale


Samotny


Dotarliśmy do Jeziorka Daisy.
Tu podgląd jak szliśmy.

Ta polna droga, to według mnie najpiękniejszy szlak do Jeziorka Daisy. Do Pogorzały wróciliśmy szlakiem zielonym.

Tablica informacyjna przy Jeziorku Daisy

Wapiennik, w którym mieściła się izba myśliwska księżnej Daisy

Jeziorko Daisy

Krzyż pokutny w Pogorzale- znaleziony na starym cmentarzu, ustawiony blisko szlaku zielonego

P S
Pogorzała to przykład wsi, w której mieszkańcy dbają wspólnie o swoją małą ojczyznę. Widać, że miejsce to jest zadbane. Warto tu przyjechać, zwiedzić okolice i zakupić regionalne produkty takie jak miód czy jaja.

Komentarze

  1. Byłam tam całkiem niedawno, ale szłam od Witoszowa :) Ja jestem za opisami historycznymi jak najbardziej ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Klasyka Rudaw Janowickich, czyli "Cycki Brygidy"

"Cycki Brygidy" Wyrastają dwa, obok siebie, wypukłe, prawie symetryczne. Wyglądają, jakby Karkonosz stworzył je dla żartu. Mowa o "Cyckach Brygidy", a dokładnie o Sokoliku (642 m n.p.m.) i Krzyżnej Górze. To dwa charakterystyczne szczyty w Rudawach Janowickich, w paśmie Gór Sokolich. Właśnie na nie się wybraliśmy w słoneczną, wrześniową niedzielę. Wiem, że to bardzo popularne miejsce, dlatego na szlak ruszyliśmy wcześnie rano.  Mieliśmy szczęście być na Sokoliku tylko we dwoje. To było wspaniałe: piękne widoki, cisza, spokój. Mogliśmy nacieszyć się tym miejscem. Przebieg szlaku: Trzcińsko, parking w pobliżu Szkoły Wspinaczki WSPINART- szlak niebieski- Pod Trzema Koronami- szlak zielony- Schronisko PTTK Szwajcarka- szlak czerwony- Husyckie Skały- Sokolik Duży- Husyckie Skały- szlak czarny- Krzyżna Góra- Husyckie Skały- szlak zielony- Schronisko PTTK Szwajcarka- Przełęcz Karpnicka- Rozdroże pod zamkiem Bolczów- szlak żółty- Janowice Wielkie- powrót do Trzcińska drogą ...

Ciekawe szlaki z Kamionek w Górach Sowich

 Dobrze mieć góry blisko domu. Po pracy można czasami wyjść na szlak, zwłaszcza, gdy dni są długie.  Zapraszam Was w Góry Sowie :) Przebieg szlaku: Kamionki, parking przy kościele pw. Anioła Stróża- szlak żółty- Stara Jodła- szlak niebieski, kierunek Rozdroże nad Kamionkami- Śpiewak- szlak czarny, kierunek Kamionki Czarny Rycerz- szlak zielony kierunek Kamionki Dolne- szlak żółty do kościoła pw. Anioła Stróża Długość szlaku: ok. 9 km Czas: ok. 2,5 h Poziom trudności: łatwy (z elementami wymagającymi uwagi na ścieżce sentymentalnej) Ciekawe miejsca: Kamionki- to malowniczo położona wieś u podnóża Gór Sowich Widok z żółtego szlaku z Kamionek Stara Jodła - polana w Górach Sowich, węzeł szlaków turystycznych, znajduje się tu drewniana wiata Śpiewak- wąski grzbiet zrównany na poziomie 680-700 m stanowiący zakończenie ramienia Wielkiej Sowy Ścieżka Sentymentalna- ścieżka prowadząca przez popularne w XIX w. miejsca, między innymi dawne punkty widokowe, formacje skalne, wyrobiska rud...

Dwie wieże nad Nową Rudą

  Dzisiaj przedstawiam Wam obowiązkowy szlak dla tych, co chcą poznać kwintesencję Sudetów Środkowych. Szlak widokowy, urokliwy, spokojny. Jaki? Przeczytajcie i wyruszycie w bajeczną drogę. Zabieram Was do Nowej Rudy, miasta leżącego na ziemi kłodzkiej, między Górami Sowimi, Bardzkimi, Stołowymi i Suchymi, a dokładnie na Wzgórza Włodzickie. Ze szlaku, którym będziemy szli, widać wszystkie wymienione pasma i jeszcze więcej. Ruszamy z parkingu przy Kościele św. Anny wzniesionym na Górze (647 m n.p.m.) pod nazwą tej samej. Barokowa świątynia wzniesiona została w XVII w., jako pątnicza kaplica, przy której, po jakimś czasie zaczęli zamieszkiwać pustelnicy. Już z tego miejsca rozpościera się niesamowita panorama Gór Stołowych, widać również Góry Bystrzyckie.  Widok przy kaplicy Św. Anny Wchodzimy na szlak zielony, po drodze zdobywamy wieżę widokową z 1911 r. wyremontowaną w 2014 r. Niebo jest zachmurzone, ale mimo wszystko widoczność dobra, podziwiamy wiosenny krajobraz. Wieża na G...