Przejdź do głównej zawartości

Na Radunię w Jare Święto

 Los, przypadek czy pradawne bóstwa wezwały nas na Radunię, świętą górę Słowian?  

W planach mieliśmy ruszyć do Międzygórza, jednak prognozy nie zachęcały na dalekie wędrówki. W ostatniej chwili zdecydowałam, że wybierzemy się na Radunię i dopiero idąc szlakiem w jej kierunku uzmysłowiłam sobie, że to chyba nie jest przypadek (tak szliśmy mapa). Wchodzimy na górę Słowian, właśnie w ważnym dla tych plemion dniu, czyli w Jare Święto (21.03.). Rano nie skojarzyłam daty, dopiero w drodze rozmyślałam o tym, co setki lat temu działo się na szczycie Raduni. 


W stronę Raduni

Przypominałam sobie wyczytane kiedyś informacje o tym, że jest to góra na której czczono księżyc, symbol kobiecej siły. W tym momencie skojarzyłam, że właśnie dzisiaj Słowianie rozpoczynaliby obchody związane z Jarym Świętem i czcili życiodajną Matkę Ziemię. To tutaj szłyby tłumy pielgrzymów, początkowo obmyliby się w spływających z góry strumieniach następnie przekroczyli kamienne kręgi, by na samym szczycie organizować igrzyska połączone ze śpiewem i tańcem. Wszystkie obrzędy trwałyby, aż do pełni księżyca. 

Widok na Wzgórza Kiełczyńskie ze szlaku niebieskiego

Dosyć stromy odcinek szlaku niebieskiego

Dzisiaj leśnych dróg na Radunię jest wiele, jednak szlaki turystyczne omijają sam szczyt, ponieważ w jego obrębie znajduje się  Rezerwat przyrody Góra Radunia. 

Uszanujmy rezerwat


Chronione są w tym miejscu unikatowe na skale europejską  rośliny, miedzy innymi paprocie serpenitowe. My wyruszyliśmy z Przełęczy Tąpadła niebieskim szlakiem. Wiedziałam, że szczytu nie zdobędziemy, ale wyobrażałam sobie, jak mógł wyglądać on w dawnych czasach. Na górze znajduje się tzw. Kacza Kałuża, mały staw, w którym odkryto odłamki naczyń z epoki brązu i żelaza. Na ten czas datuje się powstanie kamiennych wałów otaczających szczyt, których fragmenty można jeszcze gdzieniegdzie dostrzec. 

Ślęża widziana z niebieskiego szlaku

Starożytny wał kultowy


Na naszej drodze, dokładnie na szlaku zielonym, zobaczyliśmy jeszcze Rezerwat przyrody Łąka Sulistrowicka. 


Był to jeden z najcenniejszych florystycznych rezerwatów na Dolnym Śląsku z bardzo rzadkim mieczykiem błotnym. Niestety dzisiaj miejsce to jest przykładem niewłaściwie prowadzonej ochrony przyrody.

Na szlaku zielonym

Na granicy zimy z wiosną

Dzisiaj trudno by było świętować nadejście wiosny, ponieważ warunki atmosferyczne były zimowe. Może pradawne obrzędy przywołałyby ciepłe dni.
Polecam spacer śladami Słowian, jednak z szacunku do natury (może i świętości) Raduni nie wchodzić na jej szczyt.
Skoro rosną tu paprocie do tego rzadkie, to może wrócimy na Radunię w Noc Kupały?

Komentarze

  1. Kolejna super trasa ;) Ja już jednak tęsknię za wiosną, uwielbiam zimę, ale zdążyłam się nią nacieszyć.. Fajnie, że od niedzieli znowu będzie duuużo więcej dnia ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Klasyka Rudaw Janowickich, czyli "Cycki Brygidy"

"Cycki Brygidy" Wyrastają dwa, obok siebie, wypukłe, prawie symetryczne. Wyglądają, jakby Karkonosz stworzył je dla żartu. Mowa o "Cyckach Brygidy", a dokładnie o Sokoliku (642 m n.p.m.) i Krzyżnej Górze. To dwa charakterystyczne szczyty w Rudawach Janowickich, w paśmie Gór Sokolich. Właśnie na nie się wybraliśmy w słoneczną, wrześniową niedzielę. Wiem, że to bardzo popularne miejsce, dlatego na szlak ruszyliśmy wcześnie rano.  Mieliśmy szczęście być na Sokoliku tylko we dwoje. To było wspaniałe: piękne widoki, cisza, spokój. Mogliśmy nacieszyć się tym miejscem. Przebieg szlaku: Trzcińsko, parking w pobliżu Szkoły Wspinaczki WSPINART- szlak niebieski- Pod Trzema Koronami- szlak zielony- Schronisko PTTK Szwajcarka- szlak czerwony- Husyckie Skały- Sokolik Duży- Husyckie Skały- szlak czarny- Krzyżna Góra- Husyckie Skały- szlak zielony- Schronisko PTTK Szwajcarka- Przełęcz Karpnicka- Rozdroże pod zamkiem Bolczów- szlak żółty- Janowice Wielkie- powrót do Trzcińska drogą ...

Ciekawe szlaki z Kamionek w Górach Sowich

 Dobrze mieć góry blisko domu. Po pracy można czasami wyjść na szlak, zwłaszcza, gdy dni są długie.  Zapraszam Was w Góry Sowie :) Przebieg szlaku: Kamionki, parking przy kościele pw. Anioła Stróża- szlak żółty- Stara Jodła- szlak niebieski, kierunek Rozdroże nad Kamionkami- Śpiewak- szlak czarny, kierunek Kamionki Czarny Rycerz- szlak zielony kierunek Kamionki Dolne- szlak żółty do kościoła pw. Anioła Stróża Długość szlaku: ok. 9 km Czas: ok. 2,5 h Poziom trudności: łatwy (z elementami wymagającymi uwagi na ścieżce sentymentalnej) Ciekawe miejsca: Kamionki- to malowniczo położona wieś u podnóża Gór Sowich Widok z żółtego szlaku z Kamionek Stara Jodła - polana w Górach Sowich, węzeł szlaków turystycznych, znajduje się tu drewniana wiata Śpiewak- wąski grzbiet zrównany na poziomie 680-700 m stanowiący zakończenie ramienia Wielkiej Sowy Ścieżka Sentymentalna- ścieżka prowadząca przez popularne w XIX w. miejsca, między innymi dawne punkty widokowe, formacje skalne, wyrobiska rud...

Dwie wieże nad Nową Rudą

  Dzisiaj przedstawiam Wam obowiązkowy szlak dla tych, co chcą poznać kwintesencję Sudetów Środkowych. Szlak widokowy, urokliwy, spokojny. Jaki? Przeczytajcie i wyruszycie w bajeczną drogę. Zabieram Was do Nowej Rudy, miasta leżącego na ziemi kłodzkiej, między Górami Sowimi, Bardzkimi, Stołowymi i Suchymi, a dokładnie na Wzgórza Włodzickie. Ze szlaku, którym będziemy szli, widać wszystkie wymienione pasma i jeszcze więcej. Ruszamy z parkingu przy Kościele św. Anny wzniesionym na Górze (647 m n.p.m.) pod nazwą tej samej. Barokowa świątynia wzniesiona została w XVII w., jako pątnicza kaplica, przy której, po jakimś czasie zaczęli zamieszkiwać pustelnicy. Już z tego miejsca rozpościera się niesamowita panorama Gór Stołowych, widać również Góry Bystrzyckie.  Widok przy kaplicy Św. Anny Wchodzimy na szlak zielony, po drodze zdobywamy wieżę widokową z 1911 r. wyremontowaną w 2014 r. Niebo jest zachmurzone, ale mimo wszystko widoczność dobra, podziwiamy wiosenny krajobraz. Wieża na G...