Przejdź do głównej zawartości

Zagórze Śląskie- omijając zamek Grodno

Była piękna, bezchmurna, grudniowa niedziela. Bardzo chcieliśmy się wygrzać w promieniach słońca, dlatego wyruszyliśmy na wycieczkę. Tym razem wybraliśmy szlaki w Zagórzu Śląskim, ale w zamku byliśmy już kilka razy, więc obraliśmy mniej nam znane ścieżki. Dużym dla nas zaskoczeniem jednak była zmiana pogody w samej miejscowości. Jeszcze w Bystrzycy Górnej niebo było niebieskie, mijając znak z napisem Zagórze nagle zrobiło się szaro i ponuro. Nie zraziliśmy się zwłaszcza, że w miejscu gdzie zaparkowaliśmy było pusto, to był znak, że raczej tłumy nie obległy tych terenów. Spacer rozpoczęliśmy przy niedawno wybudowanym moście przy ulicy Wodnej, weszliśmy na szlak czarny kierując się w stronę oznaczonej na tablicy platformy widokowej. 


Czarny szlak prowadzący do platformy widokowej w Zagórzu Śląskim


Szeroką drogą pod górę dość szybko dotarliśmy do ciekawego punktu z widokiem na Jezioro Bystrzyckie. Zrobiliśmy kilka zdjęć, lecz nie oddały one panującej w tym miejscu i czasie specyficznej atmosfery: szum wiatru połączony z szelestem ptasich skrzydeł latających w sporym stadzie nad jeziorem, do tego wędrujące chmury odsłaniające na kilka sekund błękit nieba. 

Widok na Jezioro Bystrzyckie z platformy widokowej

Platforma widokowa w Zagórzu


Ach... Ruszyliśmy dalej, dotarliśmy do skrzyżowania szlaków i skręcając w lewo weszliśmy na niebieski.

Fragment niebieskiego szlaku- mrocznie


 Zaskoczył mnie ten fragment trasy, ponieważ w tej części wycięto sporo drzew, przez co widać było częściowo jezioro i wieś Michałkowa. Zeszliśmy w dół do drogi i skręciliśmy w prawo. Idąc asfaltem mijaliśmy miedzy innymi kapliczkę oraz kilka domów, trzymając się tym razem szlaku czerwonego skręciliśmy w lewo w stronę lasu. 

Kapliczka przy czerwonym szlaku


Tu postanowiliśmy zrobić sobie przerwę i u kogoś w domu, może w salonie, może w oborze :) napić się ciepłej herbaty. Znaleźliśmy ciekawe ruiny i w ich zaciszu zastanawialiśmy się, kto mógł tu mieszkać i jaki był układ tych zabudowań. 

Może salon, może obora...

...ale herbata wyborna :)


Uwielbiamy takie miejsca, bo rozbudzają wyobraźnię. Po tych naszych bajkach ruszyliśmy w głąb lasu w poszukiwaniu szlaku żółtego, który miał nas zaprowadzić do zapory wodnej na Jeziorze Bystrzyckim. Zanim tam jednak dotarliśmy podziwialiśmy zróżnicowanie terenu, ciekawe formacje skalne, cieki wodne i żywozielone paprocie. 



Wychodząc z lasu ukazał nam się widok na jezioro i skręcając w prawo drogą dotarliśmy do zapory. 

Jezioro Bystrzyckie

Zapora na Jeziorze Bystrzyckim

Żółty szlak wzdłuż Jeziora Bystrzyckiego


Kilka zdjęć i dalej brzegiem obserwowaliśmy wodę i wspominaliśmy czasy, w których tej wody tu  nie było i chodziliśmy po dnie jeziora. Kilka lat temu w celach konserwatorskich opróżniono zalew, co stało się ciekawą atrakcją dla turystów. Szlakiem żółtym doszliśmy do mostu i wróciliśmy do zaparkowanego samochodu.

Most na Jeziorze Bystrzyckim, w oddali po prawej wieża Zamku Grodno


Jak wspominałam w Zagórzu byliśmy kilka razy, ale nigdy nie było tam tak spokojnie. Przez zamknięte restauracje i miejsca noclegowe zrobiło się tu pusto. Polecam wędrówki w okolicach zamku Grodno.
Tak szliśmy: mapa
Trasa wyniosła ok. 10 km i zajęła nam ok. 3 h.



Komentarze

  1. Bardzo przyjemna trasa, chętnie kiedyś wykorzystam pomysł ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Klasyka Rudaw Janowickich, czyli "Cycki Brygidy"

"Cycki Brygidy" Wyrastają dwa, obok siebie, wypukłe, prawie symetryczne. Wyglądają, jakby Karkonosz stworzył je dla żartu. Mowa o "Cyckach Brygidy", a dokładnie o Sokoliku (642 m n.p.m.) i Krzyżnej Górze. To dwa charakterystyczne szczyty w Rudawach Janowickich, w paśmie Gór Sokolich. Właśnie na nie się wybraliśmy w słoneczną, wrześniową niedzielę. Wiem, że to bardzo popularne miejsce, dlatego na szlak ruszyliśmy wcześnie rano.  Mieliśmy szczęście być na Sokoliku tylko we dwoje. To było wspaniałe: piękne widoki, cisza, spokój. Mogliśmy nacieszyć się tym miejscem. Przebieg szlaku: Trzcińsko, parking w pobliżu Szkoły Wspinaczki WSPINART- szlak niebieski- Pod Trzema Koronami- szlak zielony- Schronisko PTTK Szwajcarka- szlak czerwony- Husyckie Skały- Sokolik Duży- Husyckie Skały- szlak czarny- Krzyżna Góra- Husyckie Skały- szlak zielony- Schronisko PTTK Szwajcarka- Przełęcz Karpnicka- Rozdroże pod zamkiem Bolczów- szlak żółty- Janowice Wielkie- powrót do Trzcińska drogą ...

Ciekawe szlaki z Kamionek w Górach Sowich

 Dobrze mieć góry blisko domu. Po pracy można czasami wyjść na szlak, zwłaszcza, gdy dni są długie.  Zapraszam Was w Góry Sowie :) Przebieg szlaku: Kamionki, parking przy kościele pw. Anioła Stróża- szlak żółty- Stara Jodła- szlak niebieski, kierunek Rozdroże nad Kamionkami- Śpiewak- szlak czarny, kierunek Kamionki Czarny Rycerz- szlak zielony kierunek Kamionki Dolne- szlak żółty do kościoła pw. Anioła Stróża Długość szlaku: ok. 9 km Czas: ok. 2,5 h Poziom trudności: łatwy (z elementami wymagającymi uwagi na ścieżce sentymentalnej) Ciekawe miejsca: Kamionki- to malowniczo położona wieś u podnóża Gór Sowich Widok z żółtego szlaku z Kamionek Stara Jodła - polana w Górach Sowich, węzeł szlaków turystycznych, znajduje się tu drewniana wiata Śpiewak- wąski grzbiet zrównany na poziomie 680-700 m stanowiący zakończenie ramienia Wielkiej Sowy Ścieżka Sentymentalna- ścieżka prowadząca przez popularne w XIX w. miejsca, między innymi dawne punkty widokowe, formacje skalne, wyrobiska rud...

Dwie wieże nad Nową Rudą

  Dzisiaj przedstawiam Wam obowiązkowy szlak dla tych, co chcą poznać kwintesencję Sudetów Środkowych. Szlak widokowy, urokliwy, spokojny. Jaki? Przeczytajcie i wyruszycie w bajeczną drogę. Zabieram Was do Nowej Rudy, miasta leżącego na ziemi kłodzkiej, między Górami Sowimi, Bardzkimi, Stołowymi i Suchymi, a dokładnie na Wzgórza Włodzickie. Ze szlaku, którym będziemy szli, widać wszystkie wymienione pasma i jeszcze więcej. Ruszamy z parkingu przy Kościele św. Anny wzniesionym na Górze (647 m n.p.m.) pod nazwą tej samej. Barokowa świątynia wzniesiona została w XVII w., jako pątnicza kaplica, przy której, po jakimś czasie zaczęli zamieszkiwać pustelnicy. Już z tego miejsca rozpościera się niesamowita panorama Gór Stołowych, widać również Góry Bystrzyckie.  Widok przy kaplicy Św. Anny Wchodzimy na szlak zielony, po drodze zdobywamy wieżę widokową z 1911 r. wyremontowaną w 2014 r. Niebo jest zachmurzone, ale mimo wszystko widoczność dobra, podziwiamy wiosenny krajobraz. Wieża na G...