Przejdź do głównej zawartości

Rudawy Janowickie trochę inaczej

 


Rudawy Janowickie, to pasmo górskie w Sudetach Zachodnich, a najbardziej charakterystycznymi i popularnymi szczytami w ich obrębie są: Krzyżna Góra i Sokolik. Te dwa szczyty potocznie nazywane  Cyckami Brygidy są ciekawymi punktami, z których można podziwiać panoramę Karkonoszy i nie tylko. Polecam wyprawę na te szczyty. 

My jednak w ostatnim czasie, poszukujemy mniej zatłoczonych miejsc, dlatego wybraliśmy się na niezbyt popularną górę w Rudawach, czyli na Wielką Kopę. Wyprawę rozpoczęliśmy we wsi Rędziny, samochód zaparkowaliśmy nieopodal kościoła i szlakiem zielonym ruszyliśmy w stronę Wielkiej Kopy za znakiem wskazującym czas przejścia 1h. Szczegóły można zobaczyć tu: mapa turystyczna. Ścieżka wiodła powoli łąką do góry, a gdy się odwracaliśmy widzieliśmy oświetloną  wschodzącym słońcem Śnieżkę. Do tego babie lato, złote stogi siana i pasące się owce- po prostu bajeczna droga :) 

Po jakimś czasie weszliśmy do lasu mijając ciekawe formacje skalne.

Doszliśmy do rozdroża Pod Wielką Kopą i nadal szlakiem zielonym ostro ruszyliśmy w stronę szczytu, a tam ukazały nam się ruiny dawnej wieży widokowej, tablica informacyjna i miejsce z ławami do odpoczynku. 

My jednak chcieliśmy znaleźć wskazany na mapie punkt widokowy, bo sam szczyt pokrywał las. Na szczęście do celu prowadziła wydeptana ścieżka. Zeszliśmy kilkadziesiąt kroków w dół i na skałach ujrzeliśmy ławki z widokiem na morze mgieł, z których nieśmiało wyłaniały się góry. 

To było idealne miejsce na kawę. Napiszę Wam w tajemnicy, że bardzo lubię szukać takich urokliwych  miejsc, by móc się delektować kawą, w górach mi najbardziej smakuje :)

Na szczycie Wielkiej Kopy spotkaliśmy spokój, aż nie chciało się schodzić, no ale jeszcze kawałek drogi był przed nami. Wróciliśmy do rozdroża Pod Wielką Kopą i już żółtym szlakiem ruszyliśmy łagodną drogą dalej, aż do malowniczej Przełęczy Rędzińskiej. 

Jest to wspaniały punkt widokowy. Nam jednak mgły przysłaniały sporą część gór, ale widzieliśmy szczyt między innymi Chełmca.

Wyglądał tak, jakby ktoś go namalował na niebie, ponieważ jego podstawa zasłonięta była chmurami. Z Przełęczy nadal za żółtymi znakami weszliśmy do lasu pełnego grzybów i dotarliśmy do rozdroża Pod Wołkiem. Skręciliśmy w lewo i za niebieskim znakiem w promieniach słońca doszliśmy do Rozdroża pod Bielcem z widokiem na Kopalnie Dolomitu. 

Z geologii nie jestem asem, ale sprawdziłam sobie, co to są dolomity. Jest to skała zbudowana głównie z minerału o tej samej nazwie, wykorzystywana jako materiał budowlany, dekoracyjny. Z tego miejsca ruszyliśmy trzymając się szlaku żółtego do wsi Czarnów. Następnie weszliśmy na szlak zielony i łąkami z widokiem na Wielką Kopę doszliśmy do Rędzin. 

Cała trasa wraz z postojami zajęła nam ok. 5 godzin, a przeszliśmy 14 km. Była to spokojna i ciekawa wycieczka. Polecam.

Edit: Klasyka Rudaw Janowickich, czyli "Cycki Brygidy"

Komentarze

  1. Na pewno kiedyś chętnie skorzystam z pomysłu :) Szkoda, że ta ładniejsza część jesieni już za nami...

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie i malowniczo opisana trasa. Czytalo mi sie z wielka przyjemnoscią. Dziekuje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło, że opis się spodobał. Dziękuję, to daje mi motywacje.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Klasyka Rudaw Janowickich, czyli "Cycki Brygidy"

"Cycki Brygidy" Wyrastają dwa, obok siebie, wypukłe, prawie symetryczne. Wyglądają, jakby Karkonosz stworzył je dla żartu. Mowa o "Cyckach Brygidy", a dokładnie o Sokoliku (642 m n.p.m.) i Krzyżnej Górze. To dwa charakterystyczne szczyty w Rudawach Janowickich, w paśmie Gór Sokolich. Właśnie na nie się wybraliśmy w słoneczną, wrześniową niedzielę. Wiem, że to bardzo popularne miejsce, dlatego na szlak ruszyliśmy wcześnie rano.  Mieliśmy szczęście być na Sokoliku tylko we dwoje. To było wspaniałe: piękne widoki, cisza, spokój. Mogliśmy nacieszyć się tym miejscem. Przebieg szlaku: Trzcińsko, parking w pobliżu Szkoły Wspinaczki WSPINART- szlak niebieski- Pod Trzema Koronami- szlak zielony- Schronisko PTTK Szwajcarka- szlak czerwony- Husyckie Skały- Sokolik Duży- Husyckie Skały- szlak czarny- Krzyżna Góra- Husyckie Skały- szlak zielony- Schronisko PTTK Szwajcarka- Przełęcz Karpnicka- Rozdroże pod zamkiem Bolczów- szlak żółty- Janowice Wielkie- powrót do Trzcińska drogą ...

Ciekawe szlaki z Kamionek w Górach Sowich

 Dobrze mieć góry blisko domu. Po pracy można czasami wyjść na szlak, zwłaszcza, gdy dni są długie.  Zapraszam Was w Góry Sowie :) Przebieg szlaku: Kamionki, parking przy kościele pw. Anioła Stróża- szlak żółty- Stara Jodła- szlak niebieski, kierunek Rozdroże nad Kamionkami- Śpiewak- szlak czarny, kierunek Kamionki Czarny Rycerz- szlak zielony kierunek Kamionki Dolne- szlak żółty do kościoła pw. Anioła Stróża Długość szlaku: ok. 9 km Czas: ok. 2,5 h Poziom trudności: łatwy (z elementami wymagającymi uwagi na ścieżce sentymentalnej) Ciekawe miejsca: Kamionki- to malowniczo położona wieś u podnóża Gór Sowich Widok z żółtego szlaku z Kamionek Stara Jodła - polana w Górach Sowich, węzeł szlaków turystycznych, znajduje się tu drewniana wiata Śpiewak- wąski grzbiet zrównany na poziomie 680-700 m stanowiący zakończenie ramienia Wielkiej Sowy Ścieżka Sentymentalna- ścieżka prowadząca przez popularne w XIX w. miejsca, między innymi dawne punkty widokowe, formacje skalne, wyrobiska rud...

Dwie wieże nad Nową Rudą

  Dzisiaj przedstawiam Wam obowiązkowy szlak dla tych, co chcą poznać kwintesencję Sudetów Środkowych. Szlak widokowy, urokliwy, spokojny. Jaki? Przeczytajcie i wyruszycie w bajeczną drogę. Zabieram Was do Nowej Rudy, miasta leżącego na ziemi kłodzkiej, między Górami Sowimi, Bardzkimi, Stołowymi i Suchymi, a dokładnie na Wzgórza Włodzickie. Ze szlaku, którym będziemy szli, widać wszystkie wymienione pasma i jeszcze więcej. Ruszamy z parkingu przy Kościele św. Anny wzniesionym na Górze (647 m n.p.m.) pod nazwą tej samej. Barokowa świątynia wzniesiona została w XVII w., jako pątnicza kaplica, przy której, po jakimś czasie zaczęli zamieszkiwać pustelnicy. Już z tego miejsca rozpościera się niesamowita panorama Gór Stołowych, widać również Góry Bystrzyckie.  Widok przy kaplicy Św. Anny Wchodzimy na szlak zielony, po drodze zdobywamy wieżę widokową z 1911 r. wyremontowaną w 2014 r. Niebo jest zachmurzone, ale mimo wszystko widoczność dobra, podziwiamy wiosenny krajobraz. Wieża na G...